top 10 - City Under Heat

Temat: ból kręgosłupa
Witam, bardzo proszę o pomoc, od roku bolą mnie polecy , chodziłem na zabiegi, masaże, i pomaga na krótko,robiłem ostatno rtg kręgosłupai może ktoś pomógłby mi zinterpretować te wyniki: skrzywienie boczne lędźwiowego odcinka kręgosłupa z rotacją oraz pogłębienie lordozy lędźwiowej. Zmiany zwyrodnieniwe w trzonach kręgów lędźwiowych. Zwężenieszczelin miedzykręgowych L4?L5, pozostałe- szerokości w normie. Stawy krzyżowo - biodrowe w normie. Odprostowanie lordozy szyjnej. Zmiany zwyrodnieniwe na tylnych krawędziach trzonów kręgów szyjnych od C4 do C7 poza tym kręgi szyjne iszczeliny międzykręgowe prawidłowe. Skrzywienie boczne piersiwego odcinkas kręgosłupa oraz pogłębienie kyfozy piersiowej. Zmiany zwyrodnieniowe w trzonach kręgów piersiowych. Szczeliny miedzykręgowe prawidłowe. Zwapnienie pomiędzy wyrostkami kolczastymi kręgów C5 i C6.
Nie wiem czy może rezonans zrobic, jężeli znacie jakiegoś dobrego lekarza to podajcie namiary, jestem z okolic Kępna, Sycowa z góry dziękuję
Źródło: marfanforum.pl/viewtopic.php?t=2374



Temat: Dyskopatia-zajrzyjcie...
Moja biedna Elza(11-letnia Bernardynka) zachorowała na to gó**o..przed tygodniem..Dostaje zastrzyki które nie pomagają...wet mówi że musimy poczekać...ale jak na nią patrze to ...nie moge ;( Tylnymi łapkami wogól nie rusza...to coś strasznego ...
Warto przeczytać co to za choroba :
Dyskopatia

Dyskopatia jest to choroba kręgosłupa, która dotyczy głównie jamników jak również np. pekińczyków, pudli, dobermanów, buldogów, shih tzu. Mogą również chorować inne rasy psów oraz mieszańce. Dyskopatia jest wynikiem naturalnego starzenia się dysków, które ma miejsce u każdego psa niezależnie od wieku. U psów małych oraz dobermanów dyski zużywają się szybciej i pierwsze objawy mogą pojawić się nawet w pierwszym roku życia, stad zwiększone ryzyko zachorowania. Istota choroby polega na tym, że uszkodzony zostaje rdzeń kręgowy poprzez zwyrodniałą tarczkę międzykręgową. Tarczka międzykręgowa jest to dysk, znajdujący się między poszczególnymi kręgami, dzięki czemu kręgosłup się zgina. W momencie, kiedy ulega zwapnieniu, traci swoją elastyczność oraz wytrzymałość. Tarczka może przesunąć się do góry i uciskać rdzeń kręgowy powodując, większego lub mniejszego stopnia, niedowład kończyn. Może się również zdarzyć, że tarczka międzykręgowa rozpadnie się i jej zawartość wyleje się, uciskając rdzeń kręgowy. Objawy dyskopatii zależą od miejsca, w którym doszło do wypadnięcia tarczki. Najczęściej ma to miejsce w odcinku szyjnym kręgosłupa, w końcowej części odcinka piersiowego oraz początkowej odcinka lędźwiowego. Objawem uszkodzenia w odcinku szyjnym jest ból szyi. Pies usztywnia kark, trzyma nisko opuszczona głowę, każdy ruch powoduje ból i skomlenie. Widoczne są skurcze mięsni na szyi i karku. W rzadkich przypadkach, jeżeli doszło do poważnego uszkodzenia rdzenia kręgowego może wystąpić częściowy lub całkowity niedowład wszystkich kończyn (paraliż), problemy z oddawaniem moczu i kału. Jeśli natomiast uszkodzony zostaje odcinek piersiowo – lędźwiowy przebieg choroby ma gwałtowniejszy przebieg. Choroba pojawia się nagle. Pies przestaje wskakiwać na tapczan, ma trudności z poruszaniem się, z chodzeniem po schodach, nie może utrzymać równowagi- pies zatacza się, czasem przewraca. Następnie zaczyna utykać na jedną z tylnych kończyn lub ciągnie je za sobą, pojawia się silny ból. Jeżeli rdzeń kręgowy zostanie znacznie uszkodzony przez tarczkę międzykręgową, może wystąpić nagłe porażenie kończyn tylnych. Mimo prób nie może wstać, mogą pojawić się problemy z oddawaniem moczu i kału. Zdarza się również lżejsza odmiana choroby, której jedynym objawem jest ból brzucha, czasem problemy z oddawaniem kału (zatwardzenie). Pies ma podkulony ogon, broni się przed braniem go na ręce, bardzo piszczy. Kulawizna czy problemy z poruszaniem się nie występują lub są tak delikatne że prawie niezauważalne. Niezależnie od przebiegu choroby najważniejsze jest jak najszybsze rozpoczęcie leczenia – w ciągu 12 godzin od pojawienia się objawów. Chore zwierze koniecznie musi być leczone przez lekarza weterynarii nawet jeśli występuje niedowład mniejszego stopnia. Niedopuszczalne jest samodzielne wykonywanie masaży, czy też naciąganie kręgosłupa.

Wyróżniamy dwa rodzaje leczenia dyskopatii: leczenie operacyjne i nieoperacyjne. Decyzja o wyborze rodzaju leczenia zależy od wielu czynników, miedzy innymi od zaawansowania choroby i czasu jej trwania. W łagodnym przebiegu choroby kiedy pies mimo bólu może się poruszać możemy rozważyć leczenie nieoperacyjne. Natomiast jeśli doszło do całkowitego paraliżu kończyn tylnych najlepsza jest operacja.

Dyskopatia ma często charakter nawracający szczególnie jeśli doszło do zwyrodnienia dużej liczby dysków.

[Źródło : http://www.jamnix.freehost.pl/wet/ch_dyskopatia.htm]
Źródło: czterypieskielapy.fora.pl/a/a,871.html


Temat:
Witam ponownie,

Na wstępie chciałbym przeprosić, że tak długo mnie nie było, pomimo tego, że obiecałem podać na tym forum przykład, a może przykłady rozpoznań u żołnierzy, którzy wykonująć swoje obowiązki z tych czy innych przyczyn znaleźli się przed obliczem komisji oraz zostali poddani badaniom MRI lub TK kręgosłupa, w szczególności części lędźwiowo - krzyżowej. Zaznaczam, że nie będę wskazywał, które z podanych rozpoznań jest po wypadku, a które zostało stwierdzone ,,przy okazji,,.

Ze swojej strony proszę o bardzo luźną, ale obiektywną analizę oraz wyrażenie swoich poglądów - nie oczekuję opinii na temat związku zobrazowanych przykładów, ale jeśli takowe tutaj padną to będę wdzieczny.

Przykład 1.

Rozpoznanie - badanie MRI

,,Zniesienie lordozy lędźwiowej, na poziomie L4/L5 wypuklina tylna, pogrubiałe wiązadła żółte, centralno lewoboczna wypuklina krążka międzykręgowego L5/S1 uciska od przodu worek opony twardej zwęża zachyłek boczny, modeluje korzeń boczny po stronie lewej,,

Przykład 2.

Rozpoznanie - badanie MRI

,,przeciążeniowych zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa na odcinku C, Th i L/S (nadbudowy kostne na wyrostkach haczykowatych trzonów kręgowych odcinka C, zaostrzenie przednio-dolnych krawędzi trzonów C5-C6 oraz obustronne zniekształcenie otworów międzykręgowych i zwapnienie w obrębie więzadła podłużnego na tym poziomie, odczyny proliferacyjne na przednich krawędziach trzonów odcinka Th, sklerotyzacja blaszek granicznych na tylnych krawędziach trzonów odcinka L/S, zmniejszenie otworu międzykręgowego L5/S1 po stronie lewej), zniesienia lordozy szyjnej i spłyconej lordozy lędźwiowej, dyskopatii na tle przeciążeniowym L5/S1 z objawem rwy kulszowej prawostronnej, w tym zespołu bólowego stawu kolanowego, obniżenia wysokości przestrzeni międzykręgowej L5/S1 ze zmianami degeneratywnymi w krążku m-k,braku zrostu łuku S1 i S2, poziomego ułożenie kości krzyżowej, centralno-dwubocznej przepukliny jądra miażdżystego, modelującej przednią ścianę worka oponowego,,

Pozwolę sobie jeszcze na podsumowanie w kilku słowach wypowiedzi moich poprzedników, w tym również wypowiedź Dr Acula. Nie sposób jest nie zgodzić się, że sporo przypadłości z pogranicza schorzeń krążka międzykręgowego dotyczy zarówno osobniczych cech danego człowieka, jak również zmian zwyrodnieniowych kręgołupa powstałych z powodu samoistnego procesu starzenia się organizmu, ale jak słusznie tutaj podkreślono są osoby, które w szczególny sposób są narażone na bardzo szybki rozwój tych zmian.

Coś z poziomu orzecznictwa, medycyny i prawa.

Choroba zawodowa - według starego dekretu z r. 1954 - powstałe wskutek wykonywania określonego zawodu, wynika z istoty wykonywanej pracy lub z powodu warunków, w których się odbywała. W odniesieniu do narządu ruchu powinno się stwierdzać uszkodzenie elementów dynamiczno - statycznych. Tak skonstrułowana definicja spotkała się jednak z wieloma negatywnymi glosami, bowiem z punktu widzenia medycznego ,,za chorobę zawodową uważa się choroby określone w wykazie chorób zawodowych stanowiących załącznik do rozporządzenia, jeżeli spowodowane zostały wykonywaniem zatrudnienia w warunkach narażających na ich powstanie,,

,,Ortopedia i rehabilitacja pod red prof. dr. med. Wiktora Tegi,,

W dawnym wykazie chorób pozostających w związku ze służbą wojskową umieszczona była jedynie choroba reumatyczna (ostry gościec stawowy), gościec przewlekły postępujący, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, choroba zwyrodnieniowa oraz pogośćcowe zmiany narządowe w wypadku długotrwałej służby związanej z działaniem ujemnych wpływów atmosferycznych oraz pracą fizyczną narażającą na stałe urazy mechaniczne.

Jak widać z powyższego wykaz schorzeń został troszkę zmodyfikowany i zmieniony w stosunku do tego jaki jest obecnie. Zmiany te spowodowa zostały zmianami w zakresie nie tylko rozszerzenia wykazu chorób, ale dostosowaniem się do przepisów obowiązujących w innych krajach.

Nie można również zapominać o tym, że obowiązujące akty normatywne zostały opracowane przy współudziale osób, które reprezentują punkt widzenia czysto medyczny. Każdy akt prawny tego typu musi posiadać taką akceptację. Odmienne spojrzenie na tę kwestię godziło w słuszny interes państwa i jego obywateli. Właście z tego powodu w sprawach toczących się w sądach jako naczelny i praktycznie czołowy dowód powołuje się dowód z opinii niezależnego lekarza biegłego sądowego, który w oparciu o swoją wiedzę i doświadczenie lekarskie wydaje opinię o stanie zdrowia opiniowanego jak również nie rzadko o przyczynach powstania schorzenia.

Sąd nie posiadająć wiadomości specjalnych w tej materii opiera się właśnie na tychże opiniach i wydaje wyroki, które 50/50 pokrywają się z wstępnie wydanymi opiniami w procesie postępowania przedsądowego.
Z racji tego, że jest to forum medyczne, a ja sam chciałem od początku zachować ton swoich wypowiedzi głównie w tonie medycznym pozwolę sobie na przytoczenie tylko jednego z wielu podobnych tego typu orzeczeń Sądu Najwyższego, gdzie zapewne decyzja, która zapadła była dogłębnie zweryfikowana nie tylko przez biegłych, ale również światłych ludzi.

Wyrok Sądu Najwyższego - Izba Administracyjna, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych
z dnia 18 sierpnia 1999 r.
II UKN 87/99
OSNAPiUS 2000/20 poz. 760

Prawo pracy i prawo socjalne - Przegląd orzecznictwa 2000/9 str. 45

Zewnętrzną przyczyną sprawczą wypadku przy pracy może być każdy czynnik pochodzący spoza organizmu poszkodowanego, zdolny - w istniejących warunkach - wywołać szkodliwe skutki, w tym także pogorszyć stan zdrowia pracownika dotkniętego już schorzeniem samoistnym.

Analizując sentencje tego wyroku należy zatem przyznać, że czynniki osobnicze to jedno, a warunki pracy i ich negatywny wpływ na organizm człowieka to drugie.

Z niecierpliwością oczekuję na dalsze wypowiedzi w temacie.

Pozdrawiam Radca WP
Źródło: wamole.fora.pl/a/a,59.html